O autorze
Fundacja FaniMani została założona w 2014 roku. Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w pozyskiwaniu dodatkowych funduszy poprzez FaniMani.pl. Dzięki serwisowi dokonując zakupu w dowolnym sklepie internetowym (lista wszystkich sklepów), bez ponoszenia dodatkowych kosztów generujemy darowiznę na wybrany przez nas cel społeczny.

Współpracujemy z fundacjami, stowarzyszeniami, szkołami, harcerzami i innymi podmiotami działającymi w trzecim sektorze. Jako Fundacja chcemy być platformą wymiany informacji na temat NGO w Polsce i łącznikiem między organizacjami społecznymi, darczyńcami oraz przedsiębiorcami. Realizujemy swoją misję we współpracy z setkami firm, znanych lokalnie i międzynarodowo, o których informacje znajdziecie w naszym serwisie. Współdziałanie z otoczeniem biznesowym pozwala nam oferować narzędzia, które pomagają w zbieraniu pieniędzy bez ryzyka i kosztów zarówno dla osób pomagających, jak i dla adresatów pomocy finansowej.

NIK ostrzega: W Polsce rośnie liczba bezdomnych psów i kotów

Według informacji przekazanych przez NIK w Polsce rośnie liczba bezdomnych psów i kotów. Dzieje się tak pomimo tego, że samorządy terytorialne przeznaczają coraz więcej środków na opiekę nad zwierzętami.

Według informacji przekazanych przez NIK w Polsce rośnie liczba bezdomnych psów i kotów. Dzieje się tak pomimo tego, że samorządy terytorialne przeznaczają coraz więcej środków na opiekę nad zwierzętami.

Problem bezdomności zwierząt w Polsce jest wciąż bardzo duży. Schroniska są pełne psów i kotów i jednocześnie wciąż ich przybywa. Bezdomne zwierzęta rozmnażają się w niekontrolowany sposób przez brak kastracji i sterylizacji. Kontrole NIK wykazały, że ustawowy obowiązek kastracji i sterylizacji zwierząt realizowany jest tylko w jednej trzeciej gmin.

“W Polsce mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją: im więcej samorządy terytorialne wydają na opiekę zwierząt, tym bardziej rośnie liczba bezdomnych psów i kotów” – powiedział prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Problem bezpańskich zwierząt został poruszony przy okazji konferencji „Zapobieganie bezdomności zwierząt. Dobre i złe praktyki. Rekomendacje”, która odbyła się w Krakowie i miała na celu uświadomienie władzom samorządowym konieczności realizowania ustawowych obowiązków opieki nad zwierzętami.

Prezes NIK podkreślił konieczność zapobiegania dalszemu rozmnażaniu się bezdomnych zwierząt. „Jeżeli nie zapanujemy nad niechcianym rozrodem zwierząt, to ilość bezdomnych zwierząt zawsze będzie większa niż tych, którzy mogliby być nowymi, kochającymi właścicielami” – powiedział Kwiatkowski, dodając, że w niektórych państwach Europy to nie pies czy kot czekają na kochającego właściciela, ale to człowiek czeka na zwierzę, które będzie mógł przygarnąć ze schroniska.

Kontrole NIK wykazały, że w Polsce mają miejsce tzw. „adopcje donikąd”, podczas których gmina za określoną kwotę przekazuje bezdomne zwierzę do schroniska, ale nie interesuje się później losem zwierzęcia. Prezes NIK powiedział, że były odnotowane przypadki, w których system „adopcji donikąd” ukrywał uśmiercanie zwierząt.
„Właściwa opieka nad zwierzętami będzie lepsza dla zwierząt i tańsza dla obywateli” – podkreślał prezes NIK.


W 2016 r. w Polsce w schroniskach dla zwierząt przebywało 112 727 psów, 29 621 kotów oraz 118 koni. W województwie małopolskim w 2016 r. adoptowano 4 592 psów i 1889 kotów.

Źródło: http://kurier.pap.pl/depesza/180751/
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...